Centralizuotos šilumos vartotojams geros naujienos

Po gruodžio mėnesio šilumos brangimo, naujuosius metus pasitinkame mažėjančiomis biokuro ir gamtinių dujų kainomis. 2023 metų sausio mėnesio šilumos kaina Jonavoje mažėja 10 proc. (10,88 ct/kWh). Pingančios dujos ir biokuras šilumos kainą mažins ir vasario mėnesį. Aišku, didžiausią įtaką šilumos sąskaitoms daro gamtinės sąlygos. Žiemiškai šilti sausio orai teigiamai atsispindės ir vasario mėnesio šildymo sąskaitose.

Gyventojų nerimas dėl išaugusių šilumos sąskaitų už 2022 metų gruodį yra suprantamas, tačiau situacija pasaulyje ir šalyje diktuoja aplinkybes, nuo kurių vargiai galime pabėgti. Kita vertus, nesame savarankiški nustatant šilumos kainą, nes ji tvirtinama Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos pagal formulę, kurios viena dedamųjų yra šilumos gamybai naudojamos kuro rūšys ir jų kaina bei jos pokyčiai rinkoje.

Nors kuro kainos didėjo visiems šilumos tiekėjams, tačiau šis kilimas nevienodai paveikė šilumos kainas Lietuvos miestuose dėl skirtingos šilumos gamybai naudojamo kuro struktūros. Miestai, turintys šiukšlių deginimo gamyklas ar kur visa šiluma gaminama vien iš biokuro, moka mažiau. Jonavoje šiluma gaminama 18 proc. iš gamtinių dujų ir net 82 proc. iš biokuro (perkamo biržoje). Tai leidžia apsisaugoti nuo aukščiausių galimų kainų už šilumos tiekimą Lietuvoje.

Atkreipiame dėmesį, kad sąskaitos už šilumą dydžiui svarbi ne tik šilumos kaina, bet ir suvartojamas šilumos kiekis. O pastarajam įtakos turi lauko oro temperatūra, būsto sandarumas bei vartotojų įpročiai. Daugiau šilumos suvartojama atšalus orams, o sutaupo  renovuotuose būstuose su modernizuotomis šildymo ir karšto vandens sistemomis gyvenantys jonaviečiai. Paprastai po renovacijos sutaupoma 50 ar daugiau procentų suvartojamos šilumos kiekio ir tai ypač aktualu esant aukštoms energetinių išteklių kainoms. Kviečiame jau šiandien dar nemodernizuotų daugiabučių namų gyventojus pagalvoti apie būsimus šildymo sezonus ir apsvarstyti renovacijos galimybę.