Kaip apsisaugoti nuo legioneliozės

Žmogus legionelioze užsikrečia, įkvėpdamas vandens dulksną su legionelėmis, kurios per ją plinta. Geriant ar maisto ruošimui vartojant užkrėstą vandenį, šia liga neužsikrečiama. Taip pat negalima užsikrėsti ir nuo sergančio žmogaus. Legioneliozė labiau paplitusi ūkiuose, kur daug terminio vandens generavimo, aušinimo, recirkuliavimo, oro kondicionavimo ir kitų technologijų. Dažniausiai legionelių randama oro kondicionieriuose, aušintuvuose, kompresorinėse, dušinėse, baseinuose.

Legionelės bakterijos dauginasi + 20-500C temperatūros vandenyje, o žūsta, kai vandens temperatūra pakyla virš +650C, todėl pastatų vamzdynuose periodiškai atliekama terminė dezinfekcija arba termošokas.

Higienos normoje „Geriamojo vandens saugos ir kokybės reikalavimai“ nurodoma, kad karšto vandens temperatūra šilumos vartotojų čiaupuose turi būti ne žemesnė kaip 500C (išmatavus temperatūrą po 1 min., kai buvo atsuktas čiaupas ir paleistas vanduo).

Pagrindinės profilaktinės priemonės gyventojams

 Neleisti vandeniui užsistovėti vandens sistemose. Jei vanduo buvo nenaudojamas ilgesnį laiką (ilgiau nei savaitę: atostogų, komandiruočių metu ir pan.), prieš pradedant vartoti, reikėtų leisti vandeniui nubėgti keletą minučių, vengti įkvėpti bėgančio vandens dulksnos.

  • Reguliariai valyti dušų galvutes ir vandens čiaupus, kad nesikauptų nuosėdos.
  • Nuolat palaikyti ne žemesnę kaip +50°C karšto vandens temperatūrą, įsirengusiems vandens šildytuvus (boilerius).

UAB „Jonavos šilumos tinklai“, atliekant karšto vandens sistemų terminę dezinfekciją (termošoką), vandens temperatūra padidinama iki  + 66°C, vartotojų čiaupuose – iki + 60°C. Šią temperatūrą išlaikant ne mažiau kaip 25 min. – legionelės žūva. 

 

Pastatų šildymo ir karšto vandens sistemų prižiūrėtojo veiksmai

Gyventojų veiksmai

Informuoti gyventojus apie tikslų termošoko laiką

Sekti pranešimus, kada bus atliekamas termošokas

Padidinti karšto vandens temperatūrą iki mažiausiai 66 °C

Saugotis, kad nenusiplikyti karštu vandeniu, nesiliesti prie įkaitusio gyvatuko

Pakeltą temperatūrą išlaikyti mažiausiai 1 val.

Termošoko metu vidutiniu stiprumu atsukti visus bute esančius karšto vandens čiaupus

Gyventojų prašoma atsukti ir 5 min. palaikyti atsuktais karšto vandens čiaupus

Palikti vandenį bėgti 5 minutes